غذاهای سنتی ایرانی در ممکو

غذاهایی که یون منفی دارند

غذاهایی که یون منفی دارند

Foods That Have Negative Ions

 

مقدمه :

اثر مثبت یونهای منفی چیزی است که به اثبات رسیده است این یونهای منفی با از بین بردن یونهای مثبت و رادیکالهای آزاد در بدن باعث می شوند که علاوه بر اینکه سلامتی سلولها حفظ شود و سرطانی نشوند باعث بهبود سوخت و ساز= متابولیسم بدن و تنظیم شدن آن می شوند خلاصه فوائد زیادی دارند از جمله اثرات مضر ورزش کردن را که همانا تولید یونهای مثبت در بدن باشد را خنثی می کنند .

ولی تا بحال ما بدنبال یونهای منفی در هوای تنفسی بودیم غافل از آنکه مواد غذایی هم هستند که مقادیر زیادی یونهای منفی دارندکه اغلب میوه ها و سبزیجات این خاصیت را دارند که فهرست برخی از آنها در اینجا آمده است .

استفاده از این میوه ها و سبزیجات باعث می شود که محیط بدن از اسیدی به قلیایی تغییر کند و توازن PH خون هم حفظ شود .

این مطلب خیلی جدیدی  است که برایم خودم هم تازگی  داشت و من ترجمه آن را در اینجا آورده ام :

نویسنده آن لوئیز کنیانجویی  اهل نایروبی در کنیا است که مطالب متعددی را در مجلات و روزنامه ها از جمله هفته نامه شهروند و تایمز نوشته است وی دارای درجه کارشناسی هنردر ادبیات از دانشگاه بارتون Baraton University است .

مطلب نسبتاً جدیدی است که در همین امسال =2011 نوشته شده است.

متاسفانه ما نه تنها گاهی از وجود این مطالب بی خبریم  بلکه گاهی درست وارونه عمل می کنیم یعنی با وجودیکه این همه به خوردن میوه ها توصیه می شود ولی میوه هایی هم وجود دارند که اثرات منفی دارند یعنی باعث اسیدی شدن بدن می گردند در این میان پروتئین های حیوانی هم کم وبیش چنین مضراتی دارند و بجای آن بایداز پروتئین های گیاهی که در مغزها وجود دارد استفاده شود و نیز از ادویه های مختلف برای خنثی کردن اثرات مضر گوشت ها استفاده شود .

................. مقدمه وترجمه از محمد توکلی 23 مرداد کاه 1390 – ممکو

 

 

Loise Kinyanjui

updated March 25, 2011

 

 

سبزیجات و میوه ها حاوی مقادیر زیادی یون منفی هستند

Vegetables and fruits have high negative ion content.

 

میوه ها و سبزیجات اثرات مثبتی بر روی بدن انسان دارند که بخشی از آن بدلیل مقادیر زیاد یونهای منفی است که دارند . یونهای منفی به بدن االکترون  اضافی می دهند و با هنگامی که بدن با وفور یونهای منفی مواجه باشد سوخت و ساز و فرآیندهای تنظیمی در بدن با کارآیی بیشتری انجام می گیرند . همچنین  یونهای منفی باعث خنثی کردن اثر اسیدی کننده یونهای مثبت و رادیکالهای آزاد می شوند Negative ions also neutralize acidifying positive ions and free radicals  و بردار هایی vectors را که باعث آسیب وارد شدن به بدن می شوند کاهش می دهند

 

 1. Vegetables with High Negative Ion Content
 2. سبزیجاتی که بالاترین مقدار یون منفی را دارند :
 3. ................. مقدمه وترجمه از محمد توکلی 23 مرداد کاه 1390 – ممکو
 4.  
 • بهترین نوع سبزیجات آنهایی هستند که قدرت قلیایی بالاتری دارند بدین معنی که قادرند مقدار پی اچ ph بدن را متعادل کرده و به رقم خنثی = 7  نزدیکتر کنند و این کار را با متوقف کردن اثرغذاهای خیلی اسیدی انجام می دهند .
 • از جمله این سبزیجات می توان به  کلم بروکلی broccoli,  کلم معمولی cabbage هویج گل کلم =  cauliflower و خیار و نیز بادمجان = بادنجان , ثارچ , کدو تنبل اسفناج  اسپریلینا spirulina, سیب زمینی شیرین و گوجه اشاره کرد .
 • اما غذاهایی که اثر متضاد این را دارند عبارتند از ذرت – زیتون – عدس lentils و کدوی زمستانی ( کدو مسما = کدو رشتی = winter squash. هستند .
 1. Fruits with High Negative Ion Content
 2. میوه هایی که حاوی مقادیر بالای یون منفی هستند :
 • میوه هایی که قادرند با مقادیر بالای یونهای منفی اسیدیته بدن را خنثی کنند عبارتند از : سیب آووکادو , avocado( نوعی میوه شبیه انبه یاگلابی بزرگ ) موز و بری = berries میوه های حبه دار می باشند . سایر میوه ها عباراتند از انگور پرتقال آناناس pineapples هلو توت فرنگی = strawberries و هندوانه watermelon می باشند  از طرفی باید از  مصرف میوه هایی که  باعث بالا رفتن میزان یونهای مثبت در بدن می شود دوری کنید که این میوه ها عبارتند از :  مواد غذایی فرآوری شده و کنسرو شده canned or preprocessed,  ذغال اخته blueberries قره قاط = cranberries  کشمش بی دانه = مویز = currants آلوی برقانی = plums و آلو بخار = prunes
 1. ................. مقدمه وترجمه از محمد توکلی 23 مرداد کاه 1390 – ممکو
 •  

پروتئین ها

Proteins

 • در کنار میوه ها و سبزیجات منابع پروتئینی هم وجود دارند که غنی از یونهای منفی هستند . این منابع شامل  بادام - شاه بلوط = chestnuts وارزن = millet و پودر پروتئین آب پنیر ( کشک ) whey protein powder. می توان نام برد . ولی آنهائیکه خاصیت اسیدی دارند از جمله گوشت خوک bacon گوشت گاو  = beef و حلزون = clams و ماهی و نیز بره – صدف = lobster – ماهی قزل آلا ( آزاد ) ساردین سوسیس حلزونهای دو کپه ای = scallops, میگو = shrimp = روبیان – ماهی تن – بوقلمون گوشت گوزن و آهو = venison
 • وقتی این پروتئین ها حیوانی بسیار اسیدی پخته می شوند تعادل PH آنها را می توان با اضافه کردن موادی که یونهای منفی آنهاست بالاست تنظیم کرد . این باعث می شود که به بدن این امکان داده شود که ضمن استفاده از این مواد پروتئینی اثرات اسیدی  زیادی را هم که دارند را  نیز خنثی کنند
 • Besides fruits and vegetables, there are also protein sources that are rich in negative ions. These include almonds, chestnuts, millet and whey protein powder. Those that are acidifying include bacon, beef, clams and fish, as well as lamb, lobster, salmon, sardines, sausage, scallops, shrimp, tuna, turkey and venison. When cooking highly acidic animal proteins, balance the total pH of the cooked food by adding as many ingredients with high negative ion content as possible. This will provide the body with sufficient food sources to neutralize the effect of highly acidic foods.

Alkalizing Spices

چاشنی های قلیایی :

 • چاشنی ها وادویه ها باعث بهتر شدن طعم غذاها می شوند و همین ادویه ها حاوی مقادیر بالایی از یونهای منفی هستند ادویه هایی از قبیل فلفل تند chili peppers دارچین = cinnamon و کاری = curry = زردچوبه هندی – زنجفیل = ginger و میسو = miso اغلب رستنی ها most herbs, خردل = mustard, نمک دریا sea salt وتمر هندی = tamari
 • تا جایی که امکان دارد بدنبال استفاده از ادویه های طبیعی باشید و از گلوتاماه منو سدیم که می تواند باعث افزایش میزان یون مثبت بدن شما شود  و می تواند منجر به اغلب بیماریها شود خودداری کنید .
 •  

.

ReferencesRead more: Foods That Have Negative Ions | eHow.com http://www.ehow.com/info_8108052_foods-negative-ions.html#ixzz1TeuLGeof

 

................. مقدمه وترجمه از محمد توکلی 23 مرداد کاه 1390 – ممکو

منبع :

http://www.ehow.com/info_8108052_foods-negative-ions.html

 

پيام هاي ديگران ()        PermaLink        یکشنبه ٢۳ امرداد ،۱۳٩٠ - محمد توکلی

استاندارد های برای طراحی رستوران و کافی شاپ واغذیه فروشی ها :

استاندارد های  برای طراحی رستوران و کافی شاپ واغذیه فروشی ها :

 در طراحی رستوران  و نیز کافی شاپ و بطورکلی اغذیه فروشی ها ( ساندویچی ها و غذاهای آماده )  2 نکته عمده باید مد نظر گرفته شود یکی ساختمان فیزیکی رستوران و این اغذیه فروشی هاست  و دیگری تسهیلات و خدماتی که باید ارائه دهد.

ب هر حال بخشی از این مشخصات را در اینجا آورده ام بقیه اش را هم در فرصتی دیگر خواهم آورد .

طرح کلی رستوران :

اینکه چه  تعداد وچه  نوع مشتریانی از رستوران استفاده می کنند وطریقه پذیرایی از آنها که آیا بصورت خانوادگی و یا مجردی است خیلی اهمیت دارد بنابراین باید تعداد نفراتی که قرار است قرار غذا بخورند مشخص باشد .

 باید بدانید که سالن = تالار  یک رستوران در واقع  اتاق غذا خوری مشتریان است و باید به تعداد کافی و حتی اضافی  میز و صندلی  در سالن باشد .ار برخی اغذیه فروشی ها بدلیل کمی جا و یا نوع غذایی که ارائه می شود و غذای سرپایی است می توان  پیشخوانی را با صندلی و یا بدون صندلی جهت  مشتریانی و یا آنهائیکه  عجله دارند در نظر گرفت .

 در رستوران ها با غذا های خاص فضاهای مورد نیاز بسیار متغیر است ممکن است اشپزی نمایشی یک محوطه مخصوص و بخش های تزیینی خاص مورد نیاز باشد قسمت سرو غذا برای یک اشپز خانه رستوران با یک پیشخوان بهتر است بین قسمت اماده سازی و اتاق غذا خوری قرار گیرد

ساختمان رستوران باید مشخصات فنی یک مکانی را مناسب این کار است باید داشته باشد از جمله موارد زیر باید حتماً رعایت شود

1-      فضای رستوران به گونه ای باشد که امکان سرمایش و گرمایش آن در تابستان و زمستان بخویی فراهم شود از این نظر رستوران باید دارای کولر و بخاری باشد و اگر ابعادش بزرگ است حتماً تهویه مطبوع ( گرمایشی و سرمایشی ) داشته باشد بطوریکه درجه حرارت داخل رستوران برای فصول مختلف سال و نیز بر اساس سلیقه مشتری های قابل تنظیم باشد .

2-      هواکش : از ملزومات اصلی رستوران های عمومی این است که هوای درون رستوران بطور منظم تهویه و تعویض شود و هوای تمیز وارد آن شود چه در قسمت پخت غذا برای خروج دود و دم ناشی از پخت و پز و چه در قسمت سالن برای بیرون راندن هوای تنفسی مشترهای که می تواند مملو از عوامل میکرب زا و آلوده کننده باشد این بخارات تنفسی و میکربهای در صورت خارج نشدن بر روی غذاهای روباز و نیز قسمت خالی بالای بطری های آب و نوشابه وارد می شوند و باعث آلوده شدن این مواد غذایی و نوشیدنی ها می شوند . لذا استفاده از هواکشهای قوی برای تخلیه هوا ضرروی است .

3-      میزهای رستوران : مشخصات میزهای سالن غذا خوری و ابعاد آنها :  برای هر فرد باید فضای مناسبی در نظر گرفته شود . فضای لازم برای هر صندلی 1.48 تا 2.5 متر و فاصله ی بین میزها 1.30 مترارتفاع میزها و صندلی معمولی 78 سانتیمتر  و با صندلی باز 90سانتیمتر است باید حتماً صندلی بلند مخصوص کودک در رستوران باشد تا کودکان را بتوان در آن قرار داد ابعاد میز غذا خوری : جهت راحتی مشتریان  لازم است  میزی در نظر گرفته شود که برای هر نفر مساحتی با ابعاد که 60*40  سانتیمتر را ایجاد کند  این مورد باعث می شود که افرادی  که درکنار هم  غذا می خورند فضای کافی برای غذا خوردن را داشته باشند . اگر چه گاهی فاصله  20 سانتیمتر فضای اضافی در مرکز برای ظروف مطلوب است اما در مجموع عرض 80-85 سانتیمتر برای میز غذا مناسب می باشد میز های گرد یا میزهای شش یا هشت ضلعی با قطر 90-120 سانتیمتر برای چهار نفر ایده ال است و می تواند در صورت لزوم  یک یا دو نفر دیگر را هم پذیرا باشند

بهر حال طراحی میزها باید به گونه ای باشد که امکان کم و زیاد کردن آنها برای مهمانی های مختلف وجود داشته باشد به این ترتیب در رستوران باید میزهای یک نفره دو نفره و سه نفره و تا شش و هفت نفره وجود داشته باشد گاهی یک مشتری وارد رستوران می شودکه می خواهد بر روی میز جداگانه ای غذا بخورد وگاهی یک گروه 10 نفره می آیند که می خواهند همگی در کنار هم غذا بخورند رستوران باید متغییر باشد تا بتواند این خواسته ها را برآورده کند .

4-      پرده ها ودیوارها : پرده ها و دیوارهای سالن رستوران باید قابل شستشو باشند و بهتر است پارچه ای نباشند پرده کرکره و یا لووردراپه برای این کار خیلی مناسب تر است .

5-      کف رستوران : باید کاملاً قابل شستشو باشد ودر عین حال لبز و خیلی صاف نباشد سرامیک های صاف برای این کار مناسب نیست بهتراست از موزائیک و یا سنگ استفاده شود .

6-      تسهیلات عمومی :  لازم است که در رستوران چند   توالت و دستشویی خیلی تمیز در دورترین نقطه از سالن که با محوطه سالن تداخل نداشته باشد واز محل توزیع غذا هم دور باشد در نظر گرفته شود تمیزی این بخش خیلی اهمیت دارد باید حتماً هواکش قوی وسیفون = فلاش تانک و مایع شستشوی دست داشته باشد و با پرده ای از دیگر قسمت های سالن جدا شود  سایر بخش های خدماتی  نیز از قبیل رختکن برای در آوردن لباس ( کت و پالتو و نظائر آن ) باید در جنب سالن غذا خوری باشند توالت ها را می توان در بیرون از رستوران و یا منطقه ای دورتر طراحی کرد ولی روشویی برای شستن دستها قبل از سرو غذا باید حتماً در ورودی رستوران موجود باشد

7-      پخش موسیقی : از آنجا که موسیقی ملایم می تواند باعث بهتر شدن اشتهای مشتریان و محو کردن صدای همهمه شود لازم است امکان پخش موسیقی یکنواخت از سقف و دیواره ها وجود داشته باشد و آهنگ ملایمی هم مطابق سلیقه مشتریان پخش شود .

8-      رستوران سلف سرویس : در این رستوران ها باید غذا بصورت بوفه ارائه شود یعنی ظروف حاوی غذا در اختیار مشتریان باشد تا مخلفات غذا از جمله سالاد و سوپ و سبزی و انواع سس و پیش غذاها را بتوانند خودشان بردارند غذای اصلی هم توسط خود نفرات سرو می شود تنها در رستورانهای سفارشی است که منوی غذایی را  به مشتری می دهند و او سفارش غذا می دهد .

9-       آشپزخانه رستوران : غذا بهتر است در همان رستوران تهیه شود برای اینکار بخشی راباید بعنوان آشپزخانه در نظر گرفت تا غذا در آنجا پخته و آماده شود تمام قسمت های آشپرخانه باید قابل شستشو باشند وبطور مرتب شسته و ضد عفونی شوند .   

10-  هود در آشپزخانه : آشپزخانه حتماً باید دارای هودهایی با هواکش های قوی باشد که بخارات غذا را از رستوران خارج کند این کار هم به بهداشت محیط آشپزخانه وسالن کمک می کند ( چون چربی و چرک روی دیوارها و پرده ها نمی نشیند ) و هم از نظر بهداشت کارکنان و مشتریان اهمیت دارد چونم اغلب این بخارات برای ریه ها سمی وخطرناک هستند وباعث بیماری می شوند خصوصاً بوی بخارات  روغن و  سرخ کردنی که بشدت مضر است .

...........محمد توکلی – 20 مردادماه 1390 – ممکو

پيام هاي ديگران ()        PermaLink        پنجشنبه ٢٠ امرداد ،۱۳٩٠ - محمد توکلی