غذاهای سنتی ایرانی در ممکو

توصیه هایی برای خرید میگو

 

توصیه هایی برای خرید میگو

Tips for Buying and Cooking Shrimp

میگو از جمله آبزیانی است که ارزش غذایی بسیار بالایی دارد و خوردن آن علاوه بر مزه خوبی که دارد برای تندرستی لازم است میگو رنگها و انواع مختلفی داره از صورتی تا خاکستری و از ریز تا درشت = شاه میگو . بیشتر میگویی که درایالات متحده فروخته می شود منجمد است و به هنگام عرضه یخ آن را باز می کنند.

ولی در ماهشهر و آبادان و بندر دیلم شما می توانید مستقیم به ماهی فروشی های کنار ساحل بروید و میگوی صید همان روز را بخرید برای حمل حتماً باید یخدانهای در بسته داشته باشید وگرنه تمام ماشین بوی میگو می گیرد !

 

راهنمای خرید میگو = BUYING SHRIMP:

1-      همیشه میگو رو با پوست بخرید و بعد بدین براتون پاک کنن هیچوقت میگوی پاک کرده نخرید چون اغلب اینها در شرف خراب شدن بودن وبخاطر همین پاکشون کردن !

2-      میگوباید بوی ملایم و مطبوعی داشته باشه اگه بوی گندیدگی میده به هیچ وجه اونو نخرید

3-      سر میگو باید از بدنش جدا بشه این کار خیلی راحته

4-      مرحله بعد بیرون اوردن پوسته میگو= غلاف اش هست که یه کمی قلق داره چند بار تمرین کنین یاد میگرین

5-       ضمناً یک رگ سیاه ( روده میگو )  هم در پشت میگو هست که باید بیرون اورده بشه

6-      میگوهای پاک کرده رو توی یه ظرف آب سرد بذارین (میگوخیلی زود فاسد میشه )

7-      میگوی پاک کرده را میشه حتی تا یکسال در فریزر نگهداری کرد.

8-      در جاهایی که میگوی تازه وجود ندارد بهتراست که میگوی منجمد بخرید که بسته ای 5 پوند قیمت دارد

9-      فریز کردن میگوی پاک شده می تواند روی طعم و مزه آن اثربگذارد برخی فقط سر میگو را جدا کرده و سپس فریز می کنند

10-  میگوهای قهوه ای درشت بخاطر داشتن ید زیاد ممکن است با ظرف غذا طعم اشان عوض شود .

11-  میگو اگر ریز باشد پاک کردنش سخت است و گوشت زیادی هم ندارد اگر هم خیلی درشت باشد پیر است و ممکن است طعم اش چندان خوب نباشد

12-  میگوی بندر دیلم که صورتی رنگ است میگوی خوبی است در آمریکا هم میگوی مکزیکی و اکوادری مناسب است میگوی سفید  خلیج Gulf White ( در آمریکا 9 گرانترین نوع میگو است) که بدنی سفت و خوش طعم با رنگ سفید مایل به خاکستری دارد .  

13-  میگو نباید لکه های خاکستری روی پوستش  داشته باشد که شان دهنده آن است که خرابی گوشتش شروع شده همین طور میگویی که رنگش زرد شده یا اگر احساس می کنید شن دار است بخاطر استفاده از بی سولفیت سدیم است که برای سفید کردن و از بین بردن رنگدانه هایش یه آن می زنند !( خوشبختانه در ایران هنوز این کلک های آمریکایی را بلد نیستند و یا فناوری اش را ندارند !)

14-  میگو باید فقط بوی  آب شور saltwater را بدهد ووقتی یخ اش آب می شود از هم وا نرود

15-  حدود  300 گونه میگو در سراسر جهان، وجود دارد که در آمریکا فقط   6 نمونه اش معمولا در بازار یافت می شود

16-  خلیج سفید: قطعا گران ترین، و اغلب بهترین. عطر و طعم  میگو را دارد  بافت سفت، سفید مایل به خاکستری معمولا رنگ قهوه ای خلیج فارس کمتر مطلوب است .

17-  رنگ سفید اکوادور و مکزیک: شبیه به سفید خلیج فارس است و  نوعت طبیعی و یا پرورشی آن هم در اکوادور وجود دارد بیشتر میگوی وارداتی  به ایالات متحده از اکوادور است .

18-  ببر سیاه: میگو پرورشی است که به طور گسترده ای در  آسیا وجوددارد  خاکستری تیره با راه راه سیاه و سفید و قرمز و یا زرد مایل به آبی، صورتی است که  زمانی که پخته شده است می تواند کاملا ومزه  متفاوت داشته باشد

 

...............نوشته و ترجمه از محمد توکلی – 19 مردادماه 1392 – ممکو – سناتور

منابع :

http://www.splendidtable.org/story/tips-buying-and-cooking-shrimp

 

http://www.eatingwell.com/blogs/healthy_cooking_blog/how_to_buy_the_right_shrimp_and_why_it_matters

پيام هاي ديگران ()        PermaLink        شنبه ۱٩ امرداد ،۱۳٩٢ - محمد توکلی

توصیه هایی برای خرید ماهی

 

توصیه هایی برای خرید ماهی

ماهی غذای ارزشمندی است سرشار از اسیدهای چرب مفید برای بدن و امگا است .

گرون بودن ماهی اهمیت زیادی نداره مهم اینه که تازه باشه حالا لازم نیست حتماً ماهی شوریده کیلویی 25 هزار تومن باشه . ماهی صافی 7 هزار تومنی هم باشه یا این ماهی های ریز هم همون خاصیت رودارن . متاسفانه از  روش صید ماهی گرفته تا نحوه عرضه کردنش همه بصورت سنتی و غالباً غیر بهداشتی انجام می گیره تو همین ماهشهر که زمانی ماهیگیری شغل اصلی خیلی از ماهشهری هابوده ماهی رو به بدترین شکل ممکن عرضه می کنن وقتی سری به بازار ماهی فروش ها می زنید بوی ماهی گندیده که بخاطر گرمی هواست مشام شما رو آزاز میده . ماهی باید در فریزرهای روباز و زیر صفر عرضه بشه و این روش فعلی خیلی عقب مونده و قدیمیه .

تو جراحی و ممکو هم همینطوره ماهی ها رو توی این هوای داغ و شرجی چیدن تو فضای باز و باید خیلی دقت کنین که ماهی مونده و فاسد رو نخرین .

بهر حال  مهم اینه که در یه تغذیه سالم شما باید هفته ای سه تا جهار بار ماهی بخورید تا کلسترول بد خونتون بالا نره و چربی تو جداره رگها تون رسوب نکنه و خلاصه سکته مغزی و قلبی نکنین . خوردن ماهی باید از کودکی در برنامه غذای شما باشه که وقتی بزرگ شدین مثه بعضی ها ازماهی و بوی اون ناراحت نشین ! حتی برای آدمهایی که از کوچیکی به خوردن ماهی عادت نکردن میشه بااستفاده ازچاشنی های مختلف طعم و مزه ماهی را بهتر کرد  

تشخیص ماهی تازه از ماهی کهنه و مونده خیلی سخت نیست باید یه سری چیزایی رو بدونین :

-          آبشش ها : آبشش های ماهی رو بلند کنید باید صورتی باشه ونباید تیره باشن

-          بدن ماهی تازه باید سفت باشه.یعنی اگر با انگشت اشاره به بدن ماهی فشار دادین نباید جاش رو بدن مایه بمونه

-          چشم های ماهی : باید برجسته و از بدنش بیرون زده باشن یا دست کم گود رفته نباشن .

-          هر چقدر چشم های ماهی شفاف تر و برجسته تر باشه ماهی اش تازه تره

-          همیشه ماهی رو بدین ماهی فروش براتون پاک کنه و پولک هاش رو بگیره و شکمش رو خالی کنه حتی سرش رو جدا کنه انجام این کارتو خونه خیلی سخته وباعث کثیف کاری میشه ( پاک کردن ماهی هزینه زیادی نداره )

-          هر نوع ماهی تازه و سالمی رو که تونستید با توجه به بودجه اتون بخرید تهیه کنید

-          وقتی می خواهید ماهی رو سرخ کنید دو طرفش رو باید سرخ کنید اول از اون طرفش که پوست نداره شروع کنین چون اگه برعکس عمل کنید ماهی جمع و چروکیده میشه

-          - اگه دستتون بوی ماهی یا میگو گرفته ،برای از بین بردن  بوی  آن بعد از اینکه دستتون رو با یک مایع دستشوئی معطر و خوشبو شستین مقداری آبلیو با نمک مخلوط کنید و به دست اتون بمالین

-          مالیدن پوست لیمو و پرتقال هم می تونه بوی بد رواز بین ببره من خودم وقتی توی رستوران ماهی می خورم یه مقدار آبلیمو می ریزم رو دستمال کاغذی و با اون دستامو پاک می کنم روش خوبیه !

-          یکی ازروشهای رایج از بین بردن بوی نامطلوب ماهی استفاده از  ادویه و مخصوص ماهی  و خواباندن ماهی در آب پیاز و یا رنده کردن چند حبه سیر روی گوشت ماهی هست همین طور می تونید ماهی رو تو آبلیمو یا آبغوره بخوابونید سرکه هم میشه ولی نباید زیاد بمونه

...................محمد توکلی – 19 مردادماه 1392 – ممکو – سناتور

 

 

پيام هاي ديگران ()        PermaLink        شنبه ۱٩ امرداد ،۱۳٩٢ - محمد توکلی

خوردن تخم مرغ برای چشم مفید است

خوردن تخم مرغ برای چشم مفید است

 

لوتئین و زیگزانتین که اینها دو تا از کارتنوئید ها هستند مطالعه ای که در مورد تخم مرغ صورت گرفته است و در مجله تغذیه منتشر شده است نشان می دهد که خوردن یک تخم مرغ در روز می تواند باعث افزایش سطح لوتئین و زی گزانتین در جریان خون شود . پژوهشگران دریافته اند چندهفته پس ازمصرف تخم مرغ در شرکت کنندگان در این مطالعه  سطح  لوتئین این افراد تا 26% و سطح زی گزانتین انها تا 38% افزایش یافته است .  تیم پژوهش همچنین یاددآوری می کند که اضافه کردن تخم مرغ به غذای این افراد باعث بالا رفتن مقدار کل کلسترول و تری گلیسرید  total, LDL, or HDL cholesterol or triglycerides آنها نشده است . و این نکته مهمی برای کسانی است که در مورد خوردن تخم مرغ نگران هستند .

Another egg-related study, published in the Journal of Nutrition, found that eating one egg per day can increase levels of both lutein and zeaxanthin in the bloodstream. Researchers found that lutein levels were increased by 26% and zeaxanthin levels by 38% during the weeks that study participants consumed one egg per day. The research team also made note that adding a daily egg to participants’ diets did not increase total, LDL, or HDL cholesterol or triglycerides—an important fact for those who are still wary of eating eggs

 

از آنجا که چشم و بینایی  نقش مهمی در زندگی افراد بازی می کنند . آبل می گوید عاقلانه است که  متخصصین تغذیه برای مشتریان خود را تشویق کنند که برای معاینات دوره ای چشم مراجعه نمایند .

 

 او همچنین می گوید که از متخصصین تغذیه باید به  مشتریان خود آموزش دهند که علاوه بر محافظت از سلامت چشم خود را،   تغذیه سالمی هم داشته باشند

"

Since vision is such a crucial part of a person’s well-being, Abel says it is wise for dietitians to encourage their clients to have periodic eye examinations. He also says that dietitians may want to educate their clients on other ways to protect their eye health, besides healthy eating.

علاوه بر رژیم غذایی، دو عامل عمده دیگر در بینایی عبارتند از :  خورشید و استرس به طور کلی

مسدود کردن مناسب نورماوراء بنفش خورشید در طی عمر باعث تحلیل رفتن بینایی می شود . گسترش روشهایی برای  کاهش استرس نیز خیلی مهم است .کاهش اپی نفرین و کورتیزول  از جمله مواردی است که باید با تغذیه ایجاد شوند.

 می گوید:" هابیل. گروه "مناسب UV-مسدود کردن sunwear ارزش یک عمر دید. و در حال توسعه برای کاهش استرس روش های مهم است، بیش از حد، آن را به عنوان اپی نفرین و کورتیزول آزاد است که ایجاد مطالبات تغذیه بیشتر را کاهش می دهد. "

 “In addition to diet, two other major factors in vision are sunlight and stress in general,” says Abel. “Appropriate UV-blocking sun wear is worth a lifetime of vision. And developing stress-reducing techniques is important, too, as it reduces the epinephrine and cortisol release that creates greater nutritional demands.”

از آنجا که ما آگاهی از هر دو گروه مواد غذایی و بدن انسان، به علاوه مهارت به توضیح مفاهیم مبتنی بر علم در شرایط مصرف کنندگان می توانند درک کنند، ما قادر به توانمند سازی مشتریان ما است. "

The Eyes Have It

متخصصان تغذیه Dietitians نقش مهمی در بیان ارتباط بین غذا و بدن انسان دارند چون از وضعیت هردو آگاهی دارند

مواد غذایی که برایکل بدن مناسب هستند برای چشم ها هم مفیدند . آب تصفیه شده ؛ آجیل( گردو بادام فندق ... ) میوه ها سبزیجات غلات کامل و سایر منابع حاوی فیبر از جمله مواد مهم برای سلامتی هستند.

items that are good for the body are also good for the eyes. Filtered water, nuts, fruits, vegetables, whole grains, and other sources of fiber are all important for overall good health.”

 

...............مقدمه و ترجمه از محمد توکلی – 18 مرداد ماه 1392 – ممکو – سناتور

منبع :

http://www.todaysdietitian.com/newarchives/082409p12.shtml

پيام هاي ديگران ()        PermaLink        شنبه ۱٩ امرداد ،۱۳٩٢ - محمد توکلی

اهمیت ماهی در غذای جنوبی ها

 

اهمیت ماهی در غذای جنوبی ها

تمام جنوب ایران از خرمشهر و آبادان گرفته تا ماهشهر و هندیجان و تا بوشهر و لنگه و بندرعباس تا  جزایر قشم و کیش و تا سواحل زیبا چاه بهار محل صید  انواع ماهی و آبزیان است از این رو خیلی طبیعی است که از  دیربازاستفاده از ماهی درمنوی غذایی جنوبی ها جای ویژه ای داشته باشد و بدین ترتیب است که بحتی خورش جنوبی ها هم بجای اینکه با گوشت قرمز باشد با گوشت ماهی تهیه می شود و اسمش را قلیه ماهی گذاشته اند و  ماهی پلو و میگو پلو و صبور و دهها غذای دیگر را با استفاده از همین فرآورده های دریایی درست می کنند.

قلیه، ماهی - ماهی سرخ کرده ، ماهی شکم پر  ، پلوماهی ، چلوماهی ، پلووچلومیگو  ماهی کبابی = ماهی صبور از جمله عمده ترین آنهاست . می بینید که همه این غذاها از نظر مفید بودن با آخرین پیشرفتهایی که در زمینه تغذیه سالم انجام گرفته است مطابقت دارند . حالا جلب است بدانید که ان بخش از جنوبی هایی که کمی دورتر از دریا زندگی می کنند به دلیل  اینکه ( در قدیم ) کمتر امکان استفاده از ماهی تازه را داشته اند از ماهی های خشک استفاده می کردند ضمن اینکه بخش عمده ای از غذاهای آنها را مواد غذایی گیاهی تشکیل می داده است که آنهم تولید محصولات جنوب مثل خرما و حبوبات است مانند  دال عدس ( نوعی عدس سرخ و ریز که این روزها از هند وارد می شود !)  رنگینک ( که با استفاده از خرما تهیه می شود)  حلوا ارده ( شیره خرما بعلاوه کنجد آسیاب شده ) و البته انواع آش ها .

استفاده از ادویه در غذاهای جنوبی :

در جنوب از انواع ادویه ( زردچوبه و دارچین و فلفل سیاه و سرخ و ادویه کاری ... ) و نیز تمر هندی در غذاها استفاده می شود شاید دلیل این امر مراوداتی باشد که از قدیم با هند داشته اند و حتی منوی غذایی جنوبی ها تحت تاثیر غذاهای شبه قاره بوده

اهمیت قلیه ماهی

 قلیه ماهی نوعی خورش است و  غذای محلی خوشمزه ای است که طرفداران زیادی در خوزستان دارد کمتر کسی وجود دارد که در شهرهای خرمشهر و آبادان و ماهشهر زندگی کرده باشه  و قلیه ماهی نخورده باشه این غذا  به علت دارا بودن سبزی و سیر، غذای خوش طعم و  رنگی است تمر هندی هم باعث ایجاد طعم ترشی در آن میشه  . و غذایی مناسب برای زندگی درشرایط گرم و مرطوب آب و هوای جنوب ایران است ضمن اینکه آبهای گرم جنوب منابع خوبی برای تهیه ماهی قلیه ماهی است .

"طرز تهیه قلیه ماهی "

قلیه ماهی از غذاهای محلی و خانگی است چون من ندیدم که حتی توی خوزستان و جنوب توی رستورانها و اغذیه فروشی ها قلیه ماهی را عرضه کنند

مواد لازم:

ماهی=حدود 2 کیلوگرم ماهی سنگسر ( این ماهی مخصوص درست کردن قلیه است ولی از ماهی شیر هامور و حتی شوریده هم می توانید استفاده کنید )

گشنیز=1 کیلو

شنبلیله=250 گرم ( اگر شنبلیله زیاد بریزید طعم قلیه تلخ می شود  

تمبر هندی=یه بسته 250 گرمی

زردچوبه=2 قاشق مرباخوری

فلفل قرمز کوبیده شده= به مقدار دلخواه

سیر=1 کله

پیاز =3 عدد

روغن=200 گرم

طرز تهیه:

سبزی ها را شسته و خرد کنید

پیاز را خرد کرده با روغن سرخ کنید  و سیر را بکوبید و با پیاز سرخ کرده مخلوط کنید  سپس سبزی را هم بهش اضافه کنید ، بذارید آبش تبخیر بشه .

 ماهی را به قطعات کوچک  تقسیم کنید کرده با 1 استکان آب و کمی نمک بذارید در حرارت ملایم بپزه

تمبر هندی را در نصف  لیوان آب جوش خیس کنید  و هسته هاش رو جدا کنید و اونوبه سبزی و ماهی اضافه کنید

؛زردچوبه و کمی نمک به آن زده مخلوط می نماییم. تمام مواد را همراه با یکدیگر،کمی سرخ می کنیم؛2 تا 3 لیوان آب در آن می ریزیم و در حرارت ملایم قرار می دهیم تا خورش آهسته بجوشد و جا بیفتد. در اواخر طبخ ترشی و نمک آن را اندازه می کنیم.

سیر و پیاز رنده شده را تفت می دهیم روی اینها دو قاشق سوپ خوری رب گوجه فرنگی اضافه کرده و تفت دادن را ادامه بدهید طبق معمول، نمک و فلفل و زردچوبه به میزان لازم

 در این مرحله رنگ غذا از قرمز به سبز بدل می شود، چون سبزی قلیه را اضافه کرده اید. سبزی قلیه، گشنیز و شنبلیله است که اولی دو برابر دومی ست. سبزی ها قبلا شسته و خرد شده اند. به معجونی که تا الان دارید،آب  تمبر غلیظ اضافه کنید و روی غذایی که دارید آب بریزید. نصف فنجان آب را در نظر بگیرید که یک قاشق سوپخوری آرد در آن حل شده. این مخلوط را به غذایتان اضافه کنید، در این مرحله 45-40 دقیقه حرارت ملایم کافیه /

توی یک دیس آرد و زردچوبه و نمک رو با هم مخلوط می کنیم .

حالا ماهی ها رو که از قبلا شسته شده میذاریم "آبش بره

تکه های ماهی رو توی  مخلوط آرد و زردچوبه و نمک  می زنیم  و تو روغن سرخ می کنیم

ماهی های سرخ شده رو می ریزیم تو دیگ قلیه زیر شعله ی اجاق رو

کم می کنیم و در دیگ قلیه رو نیمه باز میزاریم و می گذاریم تا به مدت 20 دقیقه  روی شعله اجاق باشد تا قلیه  حسابی جا بیفته یعنی روغن قلیه بیاد بالا و روی قلیه رو بگیره . الان دیگه آماده خوردنه . قلیه ماهی را هم بصورت خالی به همراه نان می خورند و هم می توان آن را با چلو مثل چلو خورش خورد.

..............محمد توکلی – 19 مرداد ماه 1392 – ممکو – سناتور

 

پيام هاي ديگران ()        PermaLink        شنبه ۱٩ امرداد ،۱۳٩٢ - محمد توکلی

طرز تهیه ماهی‌ صبور: * خرمشهری

طرز تهیه ماهی‌ صبور: *

ماهی صبور پوستی براق و سفید داره سفته وبا فشار انگشت پائین نمیره و آبشش ها هم قزمز و صورتی رنگ و تازه است وبوی مطبوعی داره  و در قدیم اتو بازار ماهی فروشهای خرمشهر و آبادان اونو جفتی می فروختند ! ولی این روزها باید اونو به قیمت گرون و کیلویی خرید .

انتخاب اندازه ماهی :

ماهی صبورباید متوسط باشه

1-      اگه کوچیک باشه گوشتش کمه و چون خارش زیاده خوردنش خیلی دردسر داره .

2-      اگه هم خیلی بزرگ باشه چون گرمای آتش به همه قسمتهای اون نمی رسه خوب پخته نمیشه ضمن اینکه ماهی های متوسط هم مثه میگوی متوسط خوشمزه ترند 0 شاید بخاطر اینکه جوون تر و ترد تر هستن!)

ماهی صبور نر و ماده

حالا جالبه بدونید که ماهی صبور هم نر و ماده اش با هم فرق می کنه و نرهاش بهترند طرز تشخیص اش هم اینطوره که ماده ها شکم شون برجسته تره گه خودتون نتونستین از ماهی فروش بخواهین که ماهی نر بهتون بده !

بهترین نوع ماهی صبور مال آبادانه که از شط بهمنشیر اونو صید می کنن و موقع اش شرجی های مرداد و شهریوره که ماهی ها مثه اینکه گرمشون بشه میان بالای آب !  حالا این روزها ماهی های آبادان رو میشه تو شهرک جراحی خرید و ما هم که ممکو هستیم باید برای خریدش بریم جراحی .

    سبزی‌ پلویی‌: 300 گرم‌

    سبزی ماهی شامل : گشنیز + شنبلیله

    پیاز: 2 عدد متوسط

    سیر: 1 کله

    آب‌ تمر هندی‌: نصف‌ لیوان‌

    نمک‌ و فلفل‌ سیاه به مقدار لازم

    رب‌ گوجه‌فرنگی‌: یک‌ قاشق‌ غذا خوری‌

    طرز تهیه‌:

    باید بروید بازار و دو تا ماهی صبور بخرید و بدید همونجا داخل شکمش رو خالی کنند از کمر ماهی رو می شکافند و داخل شکمش رو خالی می کنند و شکم سالمی می مونه که داخلش رو با مخلفات = حشو  hashoo پر کنند . داخل‌ شکم‌ ماهی‌ را تمیز

فلس‌ ماهی‌ را لازم نیست تمیز کنیم  در قدیم که مردم همه کارها رو با سلیقه و سر حوصله انجام یم دادن مقداری  بهتر است شیره خرما روی پوست ماهی می مالیدند تا  از سوختن پوست آن به هنگام کباب کردن اش روی آتش و داخل تنور جلوگیری کنه چون این وشت سوخته علاوه بر اینکه طعم ماهی رو تلخ می کنه برای بدن هم ضرر داره وکربن اش  سرطان زاست

 ‌مقداری‌ آب‌ تمر هندی‌ داخل‌ شکم‌ ماهی‌می‌ریزیم‌ تا جذب‌ ماهی‌ شود. سپس‌ سبزی‌ها راشسته‌ و  پیازها خرد می‌کنیم‌. سیررا پاک‌ و رنده‌ کرده‌ و این‌ مواد را به‌ سبزی‌ اضافه‌می‌کنیم‌.

آماده کردن  ، " حشو"  hashoo

سیر داغ و پیاز رنده شده را سرخ کرده و مقداری هم تمر آب هندی که هسته هاش گرفته شده رو هم آماده می کنیم

 در مرحله‌ بعد فلفل‌ و نمک‌ و بقیه‌ آب‌تمرهندی‌ را به‌ همراه‌ رب‌گوجه‌ فرنگی‌ به‌ مواداضافه‌ کرده‌ و هم‌ می‌زنیم‌ و در داخل‌ شکم‌ ماهی‌می‌گذاریم‌.

مخلوط بدست آمده را که در داخل شکم ماهی قرار می دهنداین همان چیزی است که به زبان محلی بهش  حشو میگن

حشو دو تا کار انجام میده :

1-      اولاً طعم ماهی بسیار خوشمزه میشه

2-      از سوختن گوشت ماهی جلوگیری می کنه و اونو ترد و آبدار می کنه

طرز کباب کردن ماهی صبور

حالا این ماهی باید کباب بشه اگه مثه مامان من توی آپارتمان در تهران زندگی می کنین که امکان راه انداختن آتش و منقل و این جور کارها نیست ماهی ها رو توی فویل یا توری ماهی پزی  بذارید و ببرید توی فر . حتی میشه اونو توی توری بذارین و روی شعله مستقیم کباب کنید بشرط اینکه هود روشن باشه ( ضمنا باید ده تا ماهی بخرین چون بوی این ماهی تو ساختمون می پیچیه و باید برای همه همسایه ها هم ماهی صبور ببرین !)

ولی اگه امکان باربکیو و درست کردن آتش هست ماهی ها رو توی  توری‌ مخصوص کباب کردن ماهی بذارید و بذارید روی آتش بپزه . مادرم گاهی هم شکم ماهی رو با نخ می دوزه و اونو توی ماهی تابه سرخ می کنه ! اینجوری هم میشه درست کرد  . ولی اصل  صبور باید کباب بشه و کبابی اش خیلی خوشمزه است .

اون قدیما که خرمشهر زندگی می کردیم  توی محله امون همه نونوایی های تافتون دارای تنور گلی سنتی بودند وبرای هر ماهی پول یک نون رو می گرفتند و ماهی ها رو توی تنورشون می ذاشتن . مزه اون ماهی های طبیعی و عطر نون تازه هیچ وقت از ذهنم پاک نمیشه . یادش بخیر اون روزهای بی خیالی و کودکی .

..................نوشته مجدد از  محمد توکلی – 19 مرداد ماه 1392

*این مطلب رو قبلاً چند سال پیش نوشته بودم و دوباره بازنویسی اش کردم

پيام هاي ديگران ()        PermaLink        شنبه ۱٩ امرداد ،۱۳٩٢ - محمد توکلی

کورکومین و پپرین و کوئرستین( عصاره برگرفته از پوست پیاز) =CPQ

سودمندی های بهداشتی فلفل سیاه و زردچوبه 

مقدمه :

استفاده از زردچوبه که در آشپزی سنتی ایرانی جایگاهی طولانی دارد خواص بسیار زیادی دارد ولی نکته این است که زردچوبه باید همراه فلفل سیاه مصرف شود تا ماده موثرش که کوکورمین است قبل از جذب شدن متابولیزه نشود . از اینروست که آگاهی از مفید بودن مواد غذایی کافی نیست باید دید طریقه جذب و هضم انها چطور است چون خیلی از افراد خیلی از مواد غذایی را می خورند ولی هضم نمی شد و یا جذب بدن نمی شود . به این امید که از زردچوبه فقط به عنوان یک رنگ طبیعی برای خوشرنگ کردن خورش ها و املت و سایر غذاها استفاده نکنیم بلکه توجه داشته باشیم که چه خواصیت شگفت انگیزی در این گیاه خوشرنگ نهفته است .

جالب است که کورکومین و پپرین و کوئرستین( عصاره برگرفته از پوست پیاز) =CPQ وقتی با هم ترکیب شوند می تواند عاملی موثر برای کاهش قند خون در گردش و مبارزه با چاقی و دیابت و پائین آوردن کلسترول بد  خون شود .

 

قرنها از زردچوبه بعنوان چاشنی در پخت و پز و آشپزی آسیایی استفاده می شده است و این گیاه در هند به وفور کشت می شده است . کورکومین Curcumin و سایر کورکومینوئیدها curcuminoids ( که ترکیبات شیمیایی موجود در زردچوبه هستند) فوائد بهداشتی فراوانی دارند از جمله خاصیت قوی : آنتی اکسیدانت ؛ ضد التهاب  ضد عفونی کننده و ضد قارچ و ضد باکتری powerful antioxidant, anti-inflammatory, antiseptic, anti-fungal, anti-bacterial agents

به همین جهت زردچوبه یکی از اجزای طب آیورودا Ayurvedic medicine است . البته مکمل های زردچوبه به شکل کپسول  یا تنتور و عصاره مایع capsules, tincture or liquid extracts هم در بازار موجود می باشند . و چون فلفل سیاه هم دارای خواص زیادی است بهتر است ابتدا نگاهی به خواص فلفل سیاه هم بیدازیم .

 

Health Benefits of Black Pepper and Turmeric

در مورد فلفل سیاه

About Black Pepper

دانه های فلفل که ازگیاه همیشه سبز نیگوروم piper nigrum evergreen بدست می آیند به شکل  دانه های سیاه و سبز و سفید هستند . برای تهیه فلفل سیاه این دانه ها باید قبل از رسیدن چیده شوند وبگذارید تخمیر شده و خشک شوند تا زمانی ه چروکیده و سیاه شوند . بیشترین عرضه  فلفل سیاه و سفید  متعلق به هند است فلفل سیاه  جدای از اینکه  در غذاهای  فصلی مورداستفاده قرار می گیرد برای مقاصد دارویی و درمانی هم مورد استفاده است .

خواص فلفل سیاه و زردچوبه برای سلامتی آدمی

Health Benefits Of Black Pepper And Turmeric

مزایای  درمانی این مواد غذایی بدلیل ترکیبات فعال موجود در آن است  پپرین =  Piperine ماده شیمیایی اصلی  در فلفل سیاه است. آن است که شبیه به کپسایسین capsaicin است که ماده شیمیایی موجود  در فلفل قرمز است و فواید سلامتی زیادی دارد

کورکومین که یک پلی فنل است همان  نقش مشابه را  در زردچوبه  بازی می کند هر دوی این ترکیبات مورد مطالعه قرار گرفته است  و مزایای بالقوه ای برای سلامت  دارند چه به تنهایی مورد استفاده قرار گیرند و چه با هم مصرف شوند در اینجا برخی از خواص آنها آمده است :

Health benefits of any food or herb is based on its key active ingredients. Piperine is the key chemical in black pepper. It is similar to capsaicin a chemical in chili and offers many health benefits. Curcumin which is a polyphenol plays the same role in turmeric. Both these compounds have been studied to examine the potential health benefits they can offer individually or together.   Here are some of their benefits:

فلفل سیاه باعث افزایش خواص زیستی زردچوبه می شود

یک سوال مهم که ممکن است هم اکنون در ذهن شما مطرح شود این است که بین این همه ادویه چرا در مورد فلفل سیاه حرف می زنیم ؟  پاسخ به این پرسش هم  واقعا جالب است.  مشکلی که کورکومین دارد این است که  سطح زیست دسترسی bioavailability آن پائین است .

Black pepper enhances bioavailability of Turmeric: One important question which must be popping in your mind right now would be why among so many spices are we talking about black pepper? The answer is really interesting too. One problem with curcumin is its low levels of bioavailability.

اغلب  کورکومینی curcumin که مصرف  می شود  قبل از آنکه  جذب شود متابولیزه می شود اما پپرین Piperine برای کمک به ایجاد کورکومین و جذب قوی آن لازم است . دلیلش می تواندآن باشد که پپرین می تواند برخی از آنزیم های گوارشی روده را مهار کند. و به این ترتیب  هر گونه دارو و یا مکمل که می تواند توسط بدن جذب می شود را افزایش می دهد.

آنها همچنین نمی تواند به سرعت تخریب نمی شوند بنابراین  از این رو، مطالعات برای آزمایش  مصرف توام  کورکومین curcumin با پپرین piperine می تواند باعث بهبود زیست دسترسی این مواد را فراهم کند . این مطالعات بر روی انسان و حیوانات آزمایشگاهی انجام شده است. یک مطالعه نشان داد که زمانی که حتی 2G کورکومین مصرف شد، سطح سرمی آن بسیار کم بود. با این حال، زمانی که 20 میلی گرم  piperineپپرین  20mg به کورکومین اضافه می شود زیست دسترسی آن تا 2000% افزایش می یابد  

They also do not get degraded quickly. Hence, there are studies to test if co-administering curcumin with piperine could improve the bioavailability of the former. These studies have been conducted on humans and laboratory animals. One study found that when even 2g of curcumin was ingested, its serum levels were very low. However, when 20mg piperine was added to curcumin the bioavailability increased by 2000%.

زیست دسترسی و سطح سرمی و سطح جذب کورکومین همه موارد به طور چشمگیری بهبود یافته است.بنابراین اگر به شما گفته می شود که زردچوبه مفید است هنگامی درست است که با فلفل سیاه مورد استفاده قرار گیرد .

The bioavailability, serum levels and levels of absorption of curcumin all improved dramatically.  Thus, if one tales turmeric, most of it is unutilized unless supplemented by addons such as black pepper.

 

فلف سیاه کمک به کاهش درد می کند  : پپرین موجود درفلفل سیاه می تواند باعث تشدید TRPV1 (transient receptor potential vanilloid type-1) گیرنده های گذرای وانیلوئید  شود  تحریک این گیرنده ها می تواند درد را کاهش دهد. Piperine را نیز به عنوان یک کرم ضد درد که می تواند به صورت موضعی بر روی پوست مالیده شود می توان مورد استفاده قرار داد  به خصوص درد نوروپاتیک که قابل درمان است - برخی از مطالعات بر روی استفاده از piperine به عنوان  راهی جدید برای از بین بردن  درد مزمن که غیر قابل درمان هستند تمرکز کرده است

Help in reducing pain: Piperine in black pepper can trigger TRPV1 (transient receptor potential vanilloid type-1) in the body. This triggering can reduce pain. Piperine is also used as an analgesic cream that can be applied topically on the skin to relieve pain. Some studies have focused on using piperine as a new way to kill chronic pain – especially neuropathic pain which is untreatable.

فلفل سیاه و خاصیت ضد تورمی

توانایی  ضد تورمی کورکومین برای مداوای آرتریت روماتوئید , زخم های کولیت و سایر مشکلات تورمی مورد استفاده قرار گیرد . مطالعات نشان داده است که کورکومین می تواند بعنوان عامل ضد آرتریت مورد استفاده قرار گیرد .

Anti-inflammatory: Curcumin has been studied for its anti-inflammatory capabilities especially in the treatment of rheumatoid arthritis, ulcerative colitis and other inflammatory conditions. Laboratory studies were conducted on the way curcumin can be used as an anti-arthritic agent.

پلی فنول های خوراکی  مانند پپرین و کورکومین Dietary polyphenols like piperine and Curcumin  از نظر خواص ضد سرطان پستان  مورد مطالعه قرارگرفته اند تجمع ماموسفر Mammosphere formation, یکی از مارکرها ( نشانه های ) سلولهای بنیادی پستان است

Cancer benefits: Dietary polyphenols like piperine and curcumin have been studied for their effect on prevention of breast cancer. Mammosphere formation, which is a marker of breast stem cells were studied.

سلول های بنیادی سالم  درواقع نیای اولیه سلولهای  سالم اپیتلیال پستان هستند که بعد از آزمایش پپرین و کورکومین مورد مداوا قرار گرفته اند . ترکیبات فلفل سیاه و زردچوبه هر دو از تشکیل ماموسفر جلوگیری می کنند و همچنین هیچگونه خاصیت سمی ندارند بنابراین نشان داده شده است که می توانند بعنوان عوامل ضد سرطان مورد استفاده قرارگیرند .

ترکیبات زردچوبه و فلفل سیاه و سفید هر دو تشکیل mammosphere مهار. آنها همچنین هیچ مسمومیت ایجاد نمی کند، در نتیجه نشان می دهد که آنها می تواند عوامل پیشگیرانه سرطان.

Early progenitor cells, normal stem cells and healthy breast epithelial cells were examined after control, piperine and curcumin treatment was administered. Turmeric and black pepper compounds both inhibited mammosphere formation. They also did not cause any toxicity, therefore showing that they could be possible cancer preventive agents.

درمانهای فعلی سرطان پستان اغلب بی اثرهستند و اغلب حتی پس از شیمی درمانی و درمانهای  دیگر سلولهای سرطانی دوباره بروز می کنند . بر طبق مطالعات جدید علت این امر آن است که سلولهای بنیادی سرطان همچنان در بدن باقی می مانند و دوباره در یک دوره زمانی برمی گردند .

از این رو، تحقیقات جدید در حال تلاش برای پیدا کردن راه های ممکن برای هدف قرار دادن سلول های بنیادی است. مطالعات نشان داده اند که زردچوبه و فلفل سیاه و سفید ترکیب می تواند سلول های بنیادی پستان را هدف قرار می دهند. در مطالعه دانشگاه میشیگان، سلول های سرطانی با محلولی از پپرین piperine و کورکومین curcumin که حداقل 20 بار قوی تر است  از مقدار طبیعی و به طور معمول از طریق مواد غذایی مصرف می شود به بدن بیماران سرطانی  تزریق کردند

Current breast cancer treatments are often ineffective and very often even after chemotherapy and other treatment, the cancer cells reappear. According to new studies, this could be because cancer stem cells still remain and could cause tumors to recur after a period. Hence, new research is trying to find possible ways to target stem cells. Studies have found that turmeric and black pepper combined could target breast stem cells. In a University of Michigan study, cancer cells were injected with a potent solution of piperine and curcumin that was at least 20 times stronger that what is normally consumed through food.

مارکرهای سلول های بنیادی پستان مورد مطالعه قرار گرفت. فرایند خود تجدیدی  سلول های بنیادی پستان است که مشخصه از شروع سرطان پستان است  قطع شد.

 این پیشرفت  توجهی در مهار سرطات پستان است علاوه بر این هر دو ترکیب بر روی  بافت نرمال پستان تاثیرسوء  نمی گذارند. گاهی اوقات زنانی که مستعد به سرطان پستان هستند، ممکن است توصیه به داروهایی مانند تاموکسی فن  شوند

ولی این ترکیبات می توانند  سمی باشند. در حالی که  ترکیبات طبیعی، ضمن اینکه  منافع مشابهی دارند غیر سمی  هستند و به همین جهت ، می تواند یک درمان جایگزین مطمئن باشند  از مزایای دیگر این است که piperineپپرین

 و کورکومین در دفع  سلول های بنیادی برای کسانی که حساس به استروژن هستند و نمی توانند از تاموکسی فن استفاده کنند نیز مفید است این نظریه امید بخشی برای زنانی است که سرطان پستان آنها از نوع  مرتبط با استروژن نیست

 

کنترل چاقی: Controlling Obesity

زردچوبه و فلفل سیاه و سفید می تواند در ترکیب با هم  برای مبارزه با کلسترول بالا، چاقی و دیابت هم مورد استفاده باشند

 تغییرات در  قند خون، وزن بدن، لیپوپروتئین با چگالی کم (LDL) یا کلسترول بد و تری گلیسرید را ناشی از رژیم غذایی  را می توان با CPQ مورد درمان قرار داد  

CPQ مخفف ترکیبی از کورکومین curcumin، piperine و کوئرستین = quercetin (برگرفته از  پوست پیاز) است. وجود  فلاونوئیدهای در CPQ احتمالا مسئول بسیاری از واکنش های مانند کاهش قند خون در گردش می باشد این مطالعات بر روی موشهای صحرایی و در آزمایشگاهی انجام شده است

Controlling Obesity: Turmeric and black pepper could be combined to fight high cholesterol levels, obesity and diabetes. Diet induced bodily changes to blood glucose, body weight, low-density lipoprotein (LDL) or bad cholesterol and triglyceride could be affected by CPQ. CPQ is an acronym for the combination of curcumin, piperine and quercetin (got from onion skin). Presence of flavonoids in CPQ is possibly responsible for many of the reactions like decrease in glucose transport. These studies were conducted on laboratory rats.

Other benefits:

سایر مزایای فلفل سیاه وزردچوبه

زردچوبه و فلفل سیاه و سفید  هنگامی که با هم مورد استفاده قرار گیرند می تواند به تسکین آسیب های وارده به  مخاط معده که ناشی از زخم معده است  کمک کند. واین بخاطر توانایی و  ظرفیت کورکومین curcumin و پپرین در جلوگیری از رشد باکتری هلیکوباکتر پیلوری است که همین باکتری است  که موجب زخم معده می شود

 

هر دو اینها خاصیت  آنتی اکسیدان دارند  از این رو، آنها می توانند در بهبود از کاهش  حافظه بهره مند شوند و حفظ افراد در برابر  اختلال شناختی و بیماری های تحلیل رفتن سلول های عصبی مانند بیماری آلزایمر مفید واقع شوند

 کورکومین دارای توانایی ضد آمیلوئید است که می تواند در از بین رفتن  آمیلوئید در بیماری آلزایمر را کاهش دهد.

 هم دوز کم و هم دوز زیاد  کورکومین curcumin  در  موش های آزمایشگاهی باعث کاهش از دست دادن حافظه مرتبط با شده است .

طریقه استفاده :

فلفل سیاه را می توان بسادگی به  همراه زردچوبه هندی curries در رژیم غذایی و به همراه سس و سالاد مورد استفاده قرار داد .

Black pepper too can be easily added in your diet in curries, salads and dressing.

هشدار

Precautions

فلفل سیاه  هنگامی که  برخی از داروها مانند دیگوکسین و یا فنی توئین  مصرف می شوند نباید  بیش از 1 قاشق چایخوری در روز استفاده شود چون میزانی که این داروها توسط کبد دفع می شوند به هنگام مصرف  زیاد فلفل سیاه کاهش می یابد . و این امر می تواند منجر به  سوء هاضمه، سرگیجه، تهوع و اسهال می شود.

 

کسانی که دوران بارداری و شیردهی توصیه می شود برای جلوگیری از تمام انواع مکمل های گیاهی. بیماران دیابتی، کسانی که به دلیل عمل جراحی و کسانی که با مشکلات کیسه صفرا نیزمواجه هستند  باید استفاده از مکمل های زردچوبه را متوقف کند.

با وجودیکه  هم  زردچوبه و هم فلفل سیاه و سفید بسیار مفید و مطمئن هستند و از هزاران سال پیش مورد استفاده بوده اند  اگر شما از برخی از مشکلات خاص پزشکی رنج می برند به هنگام استفاده از این ماده غذایی باید با پزشک اتان مشورت کنید

While both turmeric and black pepper are considered very safe and have been used since thousands of years, if you suffer from some specific medical problems and are not sure about using them, please consult your doctor.

http://turmericforhealth.com/sites/default/files/turmeric%20picture.jpg

کلمات و اصطلاحات کلیدی :

  • فلفل سیاه  زردچوبه = turmeric and black pepper
  • هلی کوباکتر پیلوری = Helicobacter pylori bacteria
  • CPQ مخفف ترکیبی از کورکومین curcumin، piperine و کوئرستین = quercetin (برگرفته از  پوست پیاز) است
  • کنترل چاقی: Controlling Obesity

..............مقدمه و ترجمه از محمد توکلی 6 مرداد ماه 1392 – ممکو سناتور

منبع :

http://turmericforhealth.com/turmeric-benefits/health-benefits-of-black-pepper-and-turmeric

 

پيام هاي ديگران ()        PermaLink        یکشنبه ٦ امرداد ،۱۳٩٢ - محمد توکلی

زردچوبه و نابودی سلولهای بنیادی سرطانی

 

زردچوبه و نابودی سلولهای بنیادی سرطانی


مصرف زردچوبه باعث می شود که  سلول‌های بنیادی سرطانی باعث پیشگیری و ریشه کنی سرطان در افراد شود بوِیژه سرطان

ماده شیمیایی  موجود در زردچوبه به نام کورکومین و ماده شیمیایی موجود در فلفل سیاه به نام پیپرین سبب کاهش سلول‌های بنیادی سلول‌های نرمال می‌شود.

 حذف سلول‌های بنیادی سرطانی و کاهش تعداد سلول‌های نرمال در مبارزه با سرطان بسیار نقش مهمی دارد. جالب است که ماده شیمیایی موجود در فلفل پشتیبان ماده شیمیایی موجود در زردچوبه بوده و هر دو در کنار هم روند تولید سلول‌های بنیادی سرطانی را متوقف می‌کنند به همین جهت پیشنهاد می شودکه این ادویه های بصورت ترکیبی مورد استفاده قرار گیرند یعنی در کنار استفاده از زردچوبه از ففل سیاه و ادویه کاری هم استفاده شود .

زردچوبه حاوی کورکومین است که ماده فعال آن پلی فنول است مطالعات نشان داده است که ماده فعال کورکومین در زردچوبه حاوی بیش از 150 ماده درمانی از جمله خواص آنتی اکسیدانتی و ضد سرطانی است.

…………..نوشته و ترجمه: محمد توکلی – 6 مردادماه 1392 – ممکو – کافی نت سنتاتور

منبع :

http://nysepost.com/guy-mezger-spice-up-your-health-the-solid-science-of-turmeric-and-curcumin-3933

پيام هاي ديگران ()        PermaLink        یکشنبه ٦ امرداد ،۱۳٩٢ - محمد توکلی

سودمندی های بهداشتی فلفل سیاه و زردچوبه

سودمندی های بهداشتی فلفل سیاه و زردچوبه 

مقدمه :

استفاده از زردچوبه که در آشپزی سنتی ایرانی جایگاهی طولانی دارد خواص بسیار زیادی دارد ولی نکته این است که زردچوبه باید همراه فلفل سیاه مصرف شود تا ماده موثرش که کوکورمین است قبل از جذب شدن متابولیزه نشود . از اینروست که آگاهی از مفید بودن مواد غذایی کافی نیست باید دید طریقه جذب و هضم انها چطور است چون خیلی از افراد خیلی از مواد غذایی را می خورند ولی هضم نمی شد و یا جذب بدن نمی شود . به این امید که از زردچوبه فقط به عنوان یک رنگ طبیعی برای خوشرنگ کردن خورش ها و املت و سایر غذاها استفاده نکنیم بلکه توجه داشته باشیم که چه خواصیت شگفت انگیزی در این گیاه خوشرنگ نهفته است .

جالب است که کورکومین و پپرین و کوئرستین( عصاره برگرفته از پوست پیاز) =CPQ وقتی با هم ترکیب شوند می تواند عاملی موثر برای کاهش قند خون در گردش و مبارزه با چاقی و دیابت و پائین آوردن کلسترول بد  خون شود .

 

قرنها از زردچوبه بعنوان چاشنی در پخت و پز و آشپزی آسیایی استفاده می شده است و این گیاه در هند به وفور کشت می شده است . کورکومین Curcumin و سایر کورکومینوئیدها curcuminoids ( که ترکیبات شیمیایی موجود در زردچوبه هستند) فوائد بهداشتی فراوانی دارند از جمله خاصیت قوی : آنتی اکسیدانت ؛ ضد التهاب  ضد عفونی کننده و ضد قارچ و ضد باکتری powerful antioxidant, anti-inflammatory, antiseptic, anti-fungal, anti-bacterial agents

به همین جهت زردچوبه یکی از اجزای طب آیورودا Ayurvedic medicine است . البته مکمل های زردچوبه به شکل کپسول  یا تنتور و عصاره مایع capsules, tincture or liquid extracts هم در بازار موجود می باشند . و چون فلفل سیاه هم دارای خواص زیادی است بهتر است ابتدا نگاهی به خواص فلفل سیاه هم بیدازیم .

 

Health Benefits of Black Pepper and Turmeric

If you are a regular reader of this blog, you would already know that turmeric or curcuma longa has been used as a spice for centuries in Asian cuisine and is widely cultivated in India. Curcumin and other curcuminoids (key which are chemical compounds in turmeric) offer numerous health benefits since they are powerful antioxidant, anti-inflammatory, antiseptic, anti-fungal, anti-bacterial agents. It is a popular ingredient in Ayurvedic medicine. Turmeric supplements are available as capsules, tincture or liquid extracts.  Before I discuss how turmeric and black pepper combo is awesome, let me talk a bit about black pepper too.

در مورد فلفل سیاه

About Black Pepper

دانه های فلفل که ازگیاه همیشه سبز نیگوروم piper nigrum evergreen بدست می آیند به شکل  دانه های سیاه و سبز و سفید هستند . برای تهیه فلفل سیاه این دانه ها باید قبل از رسیدن چیده شوند وبگذارید تخمیر شده و خشک شوند تا زمانی ه چروکیده و سیاه شوند . بیشترین عرضه  فلفل سیاه و سفید  متعلق به هند است فلفل سیاه  جدای از اینکه  در غذاهای  فصلی مورداستفاده قرار می گیرد برای مقاصد دارویی و درمانی هم مورد استفاده است .

Peppercorns which are got from the piper nigrum evergreen vine give us black, green and white peppercorns. To make black pepper, the peppercorns must be plucked just before ripening, left to ferment and then dried until they shrivel and turn black. Most of the world’s supply of black pepper comes from India. Apart from being used to season food, black pepper is also used for medicinal purposes. 

خواص فلفل سیاه و زردچوبه برای سلامتی آدمی

Health Benefits Of Black Pepper And Turmeric

مزایای  درمانی این مواد غذایی بدلیل ترکیبات فعال موجود در آن است  پپرین =  Piperine ماده شیمیایی اصلی  در فلفل سیاه است. آن است که شبیه به کپسایسین capsaicin است که ماده شیمیایی موجود  در فلفل قرمز است و فواید سلامتی زیادی دارد

کورکومین که یک پلی فنل است همان  نقش مشابه را  در زردچوبه  بازی می کند هر دوی این ترکیبات مورد مطالعه قرار گرفته است  و مزایای بالقوه ای برای سلامت  دارند چه به تنهایی مورد استفاده قرار گیرند و چه با هم مصرف شوند در اینجا برخی از خواص آنها آمده است :

Health benefits of any food or herb is based on its key active ingredients. Piperine is the key chemical in black pepper. It is similar to capsaicin a chemical in chili and offers many health benefits. Curcumin which is a polyphenol plays the same role in turmeric. Both these compounds have been studied to examine the potential health benefits they can offer individually or together.   Here are some of their benefits:

فلفل سیاه باعث افزایش خواص زیستی زردچوبه می شود

یک سوال مهم که ممکن است هم اکنون در ذهن شما مطرح شود این است که بین این همه ادویه چرا در مورد فلفل سیاه حرف می زنیم ؟  پاسخ به این پرسش هم  واقعا جالب است.  مشکلی که کورکومین دارد این است که  سطح زیست دسترسی bioavailability آن پائین است .

Black pepper enhances bioavailability of Turmeric: One important question which must be popping in your mind right now would be why among so many spices are we talking about black pepper? The answer is really interesting too. One problem with curcumin is its low levels of bioavailability.

اغلب  کورکومینی curcumin که مصرف  می شود  قبل از آنکه  جذب شود متابولیزه می شود اما پپرین Piperine برای کمک به ایجاد کورکومین و جذب قوی آن لازم است . دلیلش می تواندآن باشد که پپرین می تواند برخی از آنزیم های گوارشی روده را مهار کند. و به این ترتیب  هر گونه دارو و یا مکمل که می تواند توسط بدن جذب می شود را افزایش می دهد.

Most of the curcumin that is ingested gets metabolized before it can get absorbed. Piperine is said to help make curcumin more bioavailable. This could be because it could inhibit certain intestinal digestive enzymes. This increases the amount of any drug or supplement that can be absorbed by the body.

آنها همچنین نمی تواند به سرعت تخریب نمی شوند بنابراین  از این رو، مطالعات برای آزمایش  مصرف توام  کورکومین curcumin با پپرین piperine می تواند باعث بهبود زیست دسترسی این مواد را فراهم کند . این مطالعات بر روی انسان و حیوانات آزمایشگاهی انجام شده است. یک مطالعه نشان داد که زمانی که حتی 2G کورکومین مصرف شد، سطح سرمی آن بسیار کم بود. با این حال، زمانی که 20 میلی گرم  piperineپپرین  20mg به کورکومین اضافه می شود زیست دسترسی آن تا 2000% افزایش می یابد  

They also do not get degraded quickly. Hence, there are studies to test if co-administering curcumin with piperine could improve the bioavailability of the former. These studies have been conducted on humans and laboratory animals. One study found that when even 2g of curcumin was ingested, its serum levels were very low. However, when 20mg piperine was added to curcumin the bioavailability increased by 2000%.

زیست دسترسی و سطح سرمی و سطح جذب کورکومین همه موارد به طور چشمگیری بهبود یافته است.بنابراین اگر به شما گفته می شود که زردچوبه مفید است هنگامی درست است که با فلفل سیاه مورد استفاده قرار گیرد .

The bioavailability, serum levels and levels of absorption of curcumin all improved dramatically.  Thus, if one tales turmeric, most of it is unutilized unless supplemented by addons such as black pepper.

 

فلف سیاه کمک به کاهش درد می کند  : پپرین موجود درفلفل سیاه می تواند باعث تشدید TRPV1 (transient receptor potential vanilloid type-1) گیرنده های گذرای وانیلوئید  شود  تحریک این گیرنده ها می تواند درد را کاهش دهد. Piperine را نیز به عنوان یک کرم ضد درد که می تواند به صورت موضعی بر روی پوست مالیده شود می توان مورد استفاده قرار داد  به خصوص درد نوروپاتیک که قابل درمان است - برخی از مطالعات بر روی استفاده از piperine به عنوان  راهی جدید برای از بین بردن  درد مزمن که غیر قابل درمان هستند تمرکز کرده است

 

پيام هاي ديگران ()        PermaLink        یکشنبه ٦ امرداد ،۱۳٩٢ - محمد توکلی